• POLSKI
  • ENGLISH
0.00 PLN

Bilety zarezerwowane na:  
-

Sergio & Odair Assad

29 marca 2017 godz. 19.30
Sala Koncertowa Radia Wrocław
cena: 80 zł - balkon, 90 zł - parter

 

Urodzeni w Brazylii bracia Sérgio i Odair Assad stanowią nowy punkt odniesienia dla gitarzystów z całego świata. Wprowadzają nowe standardy poprzez swoją pomysłowość, innowacyjność i ekspresję. Ich wyjątkowy artyzm i niesamowite zgranie zawdzięczają bogatej tradycji muzycznej swojej rodziny, a także studiom u gitarzystki i lutnistki Moniny Tavory - studentki słynnego Andresa Segovii. Oprócz wyznaczania nowych standardów wykonawczych, bracia Assad odegrali ważną rolę w tworzeniu i promowaniu muzyki wykonywanej w duecie.

Ich wirtuozeria zainspirowała szeroką grupę kompozytorów do napisania utworów dedykowanych duetowi, a należeli do nich m.in.: Astor Piazzolla, Terry Riley, Radamés Gnatalli, Marlos Nobre, Nikita Koshkin, Roland Dyens, Jorge Morel, Edino Krieger i Francisco Mignone. Od lat Sérgio Assad poszerza repertuar poprzez komponowanie muzyki dla duetu oraz na potrzeby różnych projektów muzycznych - zarówno orkiestrowych jak i solowych.

Duet ma za sobą współpracę z takimi artystami jak Yo-Yo Ma, Nadja Salerno-Sonnenberg, Fernando Suarez Paz, Paquito D'Rivera, Gidon Kremer i Dawn Upshaw. Bracia Assad zaczęli grać razem w bardzo młodym wieku pod kierunkiem Moniny Tavory. Ich międzynarodowa kariera rozpoczęła się od otrzymania głównej nagrody w Konkursie Młodych Artystów 1979 w Bratysławie organizowanym przez UNESCO. Odair mieszka w Brukseli, gdzie wykłada w Ecole Supérieure des Arts. Sérgio przebywa w San Francisco pełniąc funkcję wykładowcy na SF Conservatory.

Repertuar Braci Assad zawiera muzykę oryginalnie skomponowaną przez Sérgio Assada jak i jego nowych aranżacji muzyki latynoamerykańskiej i jazzu. Ich standardowy, klasyczny repertuar zawiera transkrypcje literatury barokowej z twórczości Bacha, Scarlattiego, Rameau, jak również aranżacje dzieł tak różnych kompozytorów jak Gershwin, Ginastera i Debussy. Ich trasy koncertowe zawsze są mieszanką stylów, epok i kultur.


WOCH & GUZIK DUO

Współpraca Adama Wocha i Roberta Guzika zaczęła się w 2011 roku. Dwa lata później duet rozpoczął działalność koncertową oraz wyjazdy konkursowe. Jednym z największych sukcesów zespołu było zajęcie II miejsca na X Europejskim Konkursie Gitarowym „Enrico Mercatali” w maju 2013 roku (Gorizia, Włochy). W tym samym roku duet otrzymał tytuł laureata na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym IBLA Grand Prize, gdzie rywalizowali z kilkudziesięcioma solistami i zespołami kameralnymi z całego świata z różnych specjalności muzycznych. W związku z owym konkursem muzycy zostali zaproszeni do udziału w tournée koncertowym w Stanach Zjednoczonych w maju 2014 roku, podczas którego występowali między innymi w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych muzyki poważnej na świecie, Carnegie Hall w Nowym Jorku. Zespół spotkał się z uznaniem publiczności i zyskał bardzo dobre recenzje.

W lipcu 2014 r. zespół zajął III miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie w lipcu 2014 roku. W sierpniu tego roku, zespół zadebiutował na najważniejszym festiwalu gitarowym w Polsce - Polskiej Akademii Gitary w Poznaniu, podczas którego corocznie grają najbardziej utalentowani muzycy klasyczni i gwiazdy jazzu . W kwietniu 2016 roku muzycy wykonali 4 koncerty w Pekinie, co spotkało się z gorącym przyjęciem przez chińską publiczność. Ponadto duet nawiązał współpracę z najsłynniejszym duetem Sergio & Odaira Assada, co zaowocowało napisaniem zadedykowanej nam kompozycji, której premiera odbędzie się w marcu 2017 roku. Jest to pierwsze takie wydarzenie w historii polskiej gitary.